ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על פחד מכישלון והצלחה בפרט ועל מאמרים בכלל.

פחד מכישלון והצלחה

כשלון והצלחה אלו שני מונחים מנוגדים, אלו שני רגשות מנוגדים שהם התוצאה הסופית של מאמצינו להשיג את המטרה הקבועה.

אנחנו יודעים היטב ומודעים לכך שיש שני צדדים שונים למטבע. אז כל ניסיון לכבוש את היעדים שהצבנו לעצמנו יש סיכון ושום דבר אינו מובן מאליו כי למעשה תמיד יש משחק חדש לשחק. תמיד יש הזדמנות שנייה אין מה להפסיד, תמיד יש מה להרוויח או ללמוד ולשפר למשחק הבא. שאנחנו יכולים מתחילת כל משחק לא לחשוב על התוצאה הראשונית והדבר החשוב הוא המוטיבציה שלנו.הרצון שלנו לעשות את מירב המאמצים כדי להתגבר על הפחדים ולא להיכנע לפיתוי להרים ידיים ולא להמשיך בגישה שלנו כדי להשיג ולגשת למטרות הקבועות שלנו.

הדבר החשוב הוא וממוקם בעבודה ובמאמץ שמספק המאבק שלנו ולא רק בסיפוק או האכזבה מהסופיות ומהתוצאה של גישתנו.

למעשה עלינו לזכור את המשפט היפה הזה של נלסון מנדלה ש"אני אף פעם לא מפסיד בין אם אני מנצח או לומד". כישלון הוא חוויה לחיות ולהבין; הוא מאפשר לנו להשתפר וללמוד דברים על עצמנו... לפעם הבאה.

אנו יכולים להבין שהפחד להצליח או להיכשל נובע למעשה מחסימה פסיכולוגית, שני פחדים אלו דומים וזהים, לא מתגברים עליהם ויוצאים מהם, הדבר מותיר אותנו בסטגנציה רגשית ב"אזור נוחות" הידוע. ומוכר לנו ויש לכך השלכות ישירות על תחושת הביטחון שלנו ועל ההתפתחות החיובית של האישיות שלנו וההתפתחות האישית שלנו.

כפי שאמרנו קודם, הדבר החשוב הוא להמשיך לנסות, זה מה שנזכור בסופו של דבר ומכאן נובעת גאווה וסיפוק אמיתיים.

עובדת ההתמדה בניסיונותינו נותנת לנו תקווה לחיים.מכיוון שתקווה זו היא למעשה הדנ"א והחשק המיני שלנו היא מאפשרת לנו להמשיך לרצות ולקוות.

אל תשכח לחיות באהבה ותשוקה לחיים האלה שהוצעו לנו ולזכור תמיד שהחיים האלה הם שלנו ומבחינתנו שהם שייכים לנו, זה תלוי בנו להוקיר אותם, לכבד אותם ולחיות זה בעוצמה .

לסיום, הכישלון משאיר אותנו במציאות ידועה ומוכרת לנו שיש לנו שליטה עליה, ההצלחה, להיפך, מציגה לפנינו  מציאות לא ידועה שבה הכול חדש והכול לבניה . כישלון הוא שלב של ניסיון לחיות ולהבין; הוא מאפשר לנו להשתפר וללמוד דברים על עצמנו לפעם הבאה.

הצלחה וכשלון הם קשורים ומשלימים זה לזה כי הם פשוט שלבים הקיימים בכול תהליך של השגת דברים .שניהם שני ביטויים סובייקטיביים של פרשנות והסתכלות שלנו על החיים.

 קראו עוד על המימוש העצמי
 


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp