ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על המימוש העצמי בפרט ועל מאמרים בכלל.

המימוש העצמי

המימוש העצמי שלנו הוא אישור הפוטנציאלים השונים שלנו המגדירים את האישיות שלנו.

כל אישור של האני שלנו נובע מהרצון והמודעות שלנו לממש את הצרכים והשאיפות שלנו כדי לתת אותנטיות ואחריות לחיינו.

צורך זה קובע במידה רבה את איכות וצבע חיינו ומשפיע על מערכת היחסים והדינמיקה הבין אישית.לעיתים קרובות קשה לנו להגיע לשלב זה,  וזה יוצר ומעורר תסכול וכעס ובמקרים מסוימים רגשי נחיתות ותחושה של חוסר ערך עצמי.

כאשר הקונפליקט עמוק, כאשר חוסר המימוש אינו בר-קיימא, הוא עלול לגרום להידרדרות פסיכוסומטית אצלנו (כאבי ראש ובטן, נדודי שינה, חוסר תיאבון) ולהידרדרות פסיכולוגית (חרדה, דיכאון) או התנהגותית (נסיגה חברתית, אימפולסיביות עצבנות).

השאלה המהותית היא, כאשר מידת אי ההישג קשה לניהול ולחיות איתה, חובה לתפוס את הרגשות והתחושות השונות המציפים אותנו ומעניקים לנו מצב רוח עמום ושקרי לחיינו.

יש כמובן דרגות קושי שונות ביחס לעוצמת אי הנוחות והתחושה כי היא תלויה באישיות שלנו וברמת ההסתגלות שלנו למצב פסיכולוגי זה.

העצה הטובה ביותר לאחר הערכה והגדרה של הסיבות ומציאת כמה "פתרונות קטנים" (אובייקטיביים או פסיכולוגיים) שמונעים מאיתנו וחוסמים את המימוש העצמי שלנו היא לקבל עצה מפסיכולוג.

בהרבה מקרים בן אדם, בגלל נסיבות החיים, משקעים מהילדות, אינטראקציה ומערכות קשר לאנשים שאינם  תרמו להם, מעוות לגמרי את החיים שלו ואינו מצליח להגשים ולממש את עצמו. כמובן שזה רב השפעה לעצמו ולסביבה שהוא נמצא בו.

אל תחכו עד שהבעיה תפלוש לכל המציאות שלנו ותהפוך את חיינו לגיהנום יומיומי.הגיהינום הזה והתסכול הבלתי ניתן לחיות גם הוא בלתי ניתן לחיות עבור הסביבה שלכם (משפחתית, יחסי ואישית). אז יש אחריות לקחת יש צורך אמיתי לבקש עזרה כדי לא לא לפספס את החיים שלך.


קראו עוד על: הכנה רגשית למימוש עצמי

צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp