ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על רשתות חברתיות ומצב נפשי בפרט ועל מאמרים בכלל.

השפעת הרשתות החברתיות על מצב הנפשי

רובם המכריע של האנשים משתמשים במדיה וברשתות החברתיות כדי לתקשר, להחלפת מידע ולהעמקת הידע שלהם, ובכך הם אמצעים ומתווכים לבניית קשרים אנושיים והחלפת מידע.

 השאלה שמעניינת אותנו במאמר זה ברשתות החברתיות והסיכונים הצפויים לבריאות הנפשית שלנו. במידה שאנו חושבים שיש סיכון בשימוש בהם. והאם רשתות חברתיות טובות או רעות לבריאות הנפשית שלנו? האם יש לנו חששות לגבי הסכנות שרשתות חברתיות יכולות לגרום? שימוש ברשתות חברתיות או מדיה

בכתבה קודמת על שימוש מופרז במסכים (סמארטפון, מחשבים) הצלחנו לציין בעיה מסוימת הקשורה לבריאות הנפשית שלנו, ייתכן שאותה תצפית תהיה זהה לרשתות חברתיות ומדיה.

קודם כל, בואו נבדוק ביחד מה זה?

הרשתות החברתיות או המדיה המוכרות והנפוצות ביותר הן פייסבוק, אינסטגרם, TikTok, הן נגישות לכולם ובעיקר בשימוש על ידי מתבגרים.

יש יתרונות וחסרונות כמו בכל דבר, בואו נסביר את הסיבה של ההשפעות השליליות והחיוביות.

זה עלול לזעזע אותנו כי אין צנזורה, אין גבול לביטוי והפצת מידע. חלק מהמידע עשוי להיות שגוי או אפילו שקרי וזה מעוות את תמונת המציאות ויכול לתת ראייה שלילית על העולם שיכול להוביל אותנו לקראת בחירות והחלטות שמעוותות בהשפעתן של רשתות תקשורת אלו.

לעתים קרובות אנו קולטים רגשות קיצוניים או אפילו פתולוגיים כמו תגובות של חרדה, דיכאון ואפילו בדידות חברתית.

יותר מדי הקשבה והתקרבות לרשתות חברתיות עלולות לגרום לתחושת התמכרות, אלו הם תסמינים שליליים של שימוש ברשתות חברתיות אשר משפיעים לרעה על בריאותנו הנפשית.

אבל כמו כל דבר יש ההפך. לשימוש ברשתות אלו, לעומת זאת, יש יתרונות שאין להכחישה ויכולים להעשיר את חיי היחסים שלנו עם אחרים, הם יכולים לאפשר לנו להיפתח רגשית וחברתית, הם מעשירים את מערכות היחסים שלנו, הם נותנים לנו במה להקשבה וביטוי חברתי, עבור חלק זה הוא תמיכה, זה קתרזיס, לחלוק את הרגשות שלו, את הקשיים ואת החוויות שלו. הם נותנים לנו ביטחון, נחמה ואפילו קרש קפיצה עבור המשך החיים קדימה.

להתקדם בחיים. אלו נתונים חיוביים מרשתות חברתיות על הבריאות הנפשית שלנו.

עם זאת, יש המלצה אחת שאני מציע: עלינו להיות מודעים להבדלים שיש בכל רשת חברתית לפני השימוש בהם כי הבנו את הקשר בין איכות הרשת החברתית שנבחרה לבין השפעתה על בריאותנו הנפשית.

עלינו להקשיב לעצמנו ולפעול בהתאם מתוך מיון ומודעת במה אנחנו בוחרים להשתמש.

 


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp