ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על מסרים מהתת-מודע בפרט ועל מאמרים בכלל.

המסרים שהתת מודע מעביר למודע (לפי התפיסה של פרויד)

כל תשובה שניתנת לנו מגיעה מהתת מודע. כי זו אסוציאציה שנשלפת ומתורגמת או מילה נרדפת או מטאפורה, סמלים או תמונות.

פרויד אומר שאסוציאציה היא אמת נסתרת, אשר באמצעות גירוי חיצוני נשלפת אל הלא נודע. לכן, לכל גירוי חיצוני יכולות להיות משמעויות שונות, כגון התבוננות בציור מתפרשת בצורה שונה מאדם אחד למשנהו. אנו מבינים שהתגובה שלנו לפרשנות ולמודעות היא סובייקטיבית.

לכן הוא מעורר תחושות ומחשבות בכללותו באיזו פרשנות נתנו למסר המשוחזר.האסוציאציה שאנו נותנים לגירוי החיצוני, שיכול להיות ויזואלי, שמיעתי ואפילו רגשי, קשורה למה שאנו מעסיקים באותו רגע. או לפני מה שמסתתר בתת המודע שלנו. כמובן, תהליך זה אינו מודע.

התת מודע שולח מסרים למודע דרך החושים השונים שלנו.

קודם כל, ליצור סדר בין המושג המודע ותת המודע.

ממה מורכב התת מודע: רגשות, זיכרונות ומחשבות שהודחקו כמנגנוני הגנה*, האינסטינקטים הקדומים שלנו כמו מין, רעב, תוקפנות.* דפוסים, הרגלים ומנגנוני הגנה כמו הכחשה ורציונליזציה כדי להגן על האגו מפני איום וחרדה. (המטרה שלהם היא להגן עליי)..

אתה רואה שיש פעילות מאוד חשובה של תת המודע להגן על האגו שלנו בעיקר באמצעות מנגנוני הגנה. לפי הגישה הפסיכואנליטית, לתת-מודע יש השפעה רבה על התנהגותו של האדם מבלי שהוא מודע לכך.

ממה מורכבת התודעה?

מכלול המחשבות, הרגשות, הזיכרונות שאנו מודעים אליהם ושנוכל לדבר עליהם ולספר.

הבנתו ותרומתו של פרויד לגבי הקשר בין תת המודע למודע.

רגשות, זיכרונות ומחשבות שהודחקו כמנגנוני הגנה*, האינסטינקטים הקדומים שלנו כמו מין, רעב, תוקפנות.* דפוסים, הרגלים ומנגנוני הגנה כמו הכחשה ורציונליזציה כדי להגן על האגו מפני איום וחרדה. (המטרה שלהם היא להגן עליי)..

אתה רואה שיש פעילות מאוד חשובה של תת המודע להגן על האגו שלנו בעיקר באמצעות מנגנוני הגנה. לפי הגישה הפסיכואנליטית, לתת-מודע יש השפעה רבה על התנהגותו של האדם מבלי שהוא מודע לכך.

 כמה מסקנות מפרויד והגישה הטיפולית לפסיכואנליזה. התת מודע הוא חלק דומיננטי במבנה הנפש ורוב חיי הנפש שלנו מופעלים שם, הוא דינמי ומשפיע על דרכי החשיבה וההתנהגות שלנו. זה כולל רצונות פרימיטיביים. וזיכרונות, פחדים ורצונות מודחקים.

תת המודע זקוק לדחפים ולסיפוק מיידי (מקור לתסכול). במידה שהתת מודע מעביר למודע מסרים לא מקובלים, הדבר גורם לדחייה, חרדה וקונפליקט רגשי.

לפי פרויד, טיפול פסיכואנליטי מביא חומרים ומסרים מהתת-מודע אל המודע על מנת לפתור קונפליקטים מודחקים.

הוא ראה בתת המודע שחקן מרכזי באישיות האנושית ובהבנת המצוקה הנפשית.

 

בתחילת המאמר דנו במשמעות האסוציאטיבית של התגובה שאנו נותנים למסר מהתת מודע אל המודע. העברת מסרים כאלה יכולה להיות מפתח להבנת האישיות שלנו ועולמנו הנפשי הפנימי. בנו מתגלה בזכות המסרים הללו, כמו עולם שלם ועשיר המעורר בנו פליאה וסקרנות. הוא אכן יכול להראות ולגלות לנו שני דברים עיקריים. הראשון מקושר לאוצר עצום של מידע שיכול לשפר את חיינו והשני הוא לספק לנו עזרה משמעותית בפתרון הקונפליקטים שלנו.

הוא ראה בת המודע שחקן מרכזי באישיות האנושית ובהבנת המצוקה הנפשית.

 

המאמר דנו במשמעות האסוציאטיבית של התגובה שאנו נותנים למסר מהתת מודע אל המודע. העברת מסרים כאלה יכולה להיות מפתח להבנת האישיות שלנו ועולמנו הנפש הפנימית. בנו מתגלה בזכות המסרים הללו, כמו עולם שלם ועשיר המעורר בנו פליאה וס קרנות. הוא אכן יכול להראות ולגלות לנו שני דברים עיקריים. עצום מידע יכול לשפר את חייו והשני הוא שלח לנו עזרה מקושר לא הראשון בפתרון הקונפליקטים שלנו.

גדולתה של עבודתו המבריקה של פרויד היא בכך שהוא יראה לנו את הדרך לחדור לעולם התת מודע ויגלה לנו שאנו יכולים ליצור שינויים משמעותיים מאוד בהבנת האישיות שלנו על מנת לצמצם או לבטל קונפליקטים רגשיים שלא אפשרו לנו לחיות את חיינו בהרמוניה עם עצמנו.המסרים ששוחררו והועברו מהתת-מודע אל המודע גרמו לשיפור ניכר בהרגשה הפנימית האישית שלנו ותרמו רבות לחופש ולשחרור הרצויים כל כך.

 

קראו עוד על מאמרים בנושא התת מודע:

גבולות המודע ביחס לאינסוף של התת מודע
העבר שמכוון את ההווה שלנו
האחר שחי בתוכנו


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp