ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על חסימה רגשית בפרט ועל מאמרים בכלל.

חסימה רגשית: קושי להרגיש ולהביע רגשות

כל חסימה רגשית מובילה לרגרסיה פסיכולוגית, כי היא מונעת מאיתנו להרגיש ולהביע את הרגשות שלנו.
למה רגרסיה? כי זה לא מאפשר לנו לחיות את מה שאנחנו מרגישים ולא להתקדם במעגל הנורמטיבי של החיים.


מהם הסימנים לכל חסימה רגשית, כיצד נוכל לצפות במצב פסיכולוגי זה?

 ישנן שתי תחושות מרכזיות בחוויה היומיומית שלנו וברגשות שאומרים לנו שיש חסימה מסוימת בביטוי הרגשות שלנו. יתכן שחסימה זו גורמת לתסמינים שונים שאנו יכולים להרגיש מבלי להבין את הסיבה(ות).

מנקודת מבט קלינית אנו עדים דרך עדויות מטופלים לתלונות לגבי התנהגויות מסוימות שלנו שהשתנו או שתמיד הורגשו באופן שלילי.


בדרך כלל יש עיכוב בהגשמת המטרות שהצבנו לעצמנו בחיינו וזה כמובן משפיע על רמת הביטחון העצמי שלנו בגלל חוסר ביטחון שמונע מאיתנו לממש את רצונותינו ומשאלותינו.

התלונות העיקריות שנשמעו: תחושת לחץ מתמשך, חוסר מוטיבציה, עייפות פיזית, תחושת ריקנות, חוסר ביטחון, פחד מדחייה קושי או הימנעות בתחום החברתי, התייחסותי או המיני, כאבי שרירים וכאבי ראש, וחוסר גמישות של פשרה.


הסביבה שלנו מספקת לנו כל הזמן זרימה מתמשכת של מסרים וגירויים, אליהם אנו נאלצים להגיב ולתת מענה פיזי או רגשי.במקרים מסוימים תיתכן חסימה, קושי להגיב להודעות השונות והרבות שנשלחות מהסביבה בה אנו פועלים יום אחר יום.

ישנה חסימה רגשית כאשר המסר לא יכול לעבור ומתורגם לרגש, כפי שאמרנו בעבר, זה יכול להיות בהמשך ועל ידי השפעה חוזרת ונשנית לבסיס מיוחס להתבססות של מתח וחרדה., חרדה ואפילו דיכאון.

ישנו סוג של מחסום, מכשול בלתי עביר שאנו מציבים ביחס לרגשות שאנו מדחיקים כדי להימנע מלחוש או אפילו לחשוב על מה שאנו מרגישים.

אנו יכולים לראות זאת כהגנה שמטרתה המודעת או הלא מודעת מאפשרת למזער את ההשפעה החושית של הרגש שנוצר.

לסיום מאמר זה אנו יכולים לאשר שלכל חסימה רגשית תהיה השפעה שלילית על מערכת היחסים עם אחרים והסובבים אותנו. למעשה לא להתמודד או לא להיות מסוגל להתמודד עם מצבים מסוימים מעוררי חרדה (שמפריעים לנו)


מסיבה מודעת או לא מודעת זו או אחרת, לעתים קרובות מאוד לא מרגיש מסוגל להרגיש ולחוות רגשות מסוימים בעוצמה גבוהה כגון פחד, בושה, כעס, דחייה, כדי "להסתיר" הוא שואל גישה שונה מזה שהוא מרגיש שהוא מראה משהו אחר מאשר את עצמו כדי להרגיע את עצמו ש"הסכנה" רחוקה.

לסיכום, המודעות הזו לכל חסימה רגשית ולכל ההשלכות על הווייתנו על התנהגותנו ומערכות היחסים שלנו עם אחרים, מחייבת אותנו לעשות מאמץ וסימן של כנות כדי ללמוד טוב יותר לגעת ולחוות את הרגשות שלנו במלואם. ומעל לכל לקבל אותם.

יכול להיות שבשביל גישה זו עלינו לפנות לעזרה מקצועית. יש עולם שלא היה ידוע לנו, תנו לנו לנקוט בצעדים הדרושים להכיר אותו ולאמץ אותו, נותר לנו רק להרוויח. בכניסה לעולם הזה נוכל להתחבר עם החיים האמיתיים שלנו.


אהבתם את המאמר? קראו עוד על המימוש העצמי


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp