ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על הצורך לאהוב ולהיות נאהב בפרט ועל מאמרים בכלל.

הצורך לאהוב ולהיות נאהב

ההשלכות של תלות רגשית על היחסים הבין אישיים


אנחנו למדנו שהתלות הרגשית היא קשר לא מאוזן בין שני אנשים אשר יש צד השולט וצד הנשלט.

הצד הנשלט אינו מודע לזה. הוא פשוט נמצא בתוך יחסים שלכאורה שממלאים אותו רגשית בלבד אך חש תסכול ובדידות וחוסר אונים . הוא זקוק להרגיש שייכות והתייחסות אישית אפילו שלמעשה זו רק אחיזת עיניים, אשליה . הוא חי בתוך עולם רגשי שהוא אינו חלק ממנו, הוא רק ניזון מזה בלי היכולת לבטא בצורה חופשייה וספונטאנית את עצמו. בדרך כלל הוא מונע את עצמו בלהביע את עצמו , להביע את רגשותיו מחשבותיו ואת רצונו. הוא נמנע כי הוא פוחד לאבד את הקשר עם האחר.


מה הם הסימנים לתלות רגשית:

-קושי בלקיחת אחריות על ההחלטות שלו

-להישען על האחרים לגבי כל החלטה

-להימנע מויכוח או להביע אי הסכמה 

-קושי להתחיל לבד משימות חדשות

-להרגיש חרד להיות לבד

-להיות מושפע ממה האחר חושב או מרגיש

- תחושה שהוא צריך לרצות ולספק את האחר

-לחפש ולחכות לאישור מהאחר

- לא לפעול מתוך הגבולות של עצמו


חייבים לציין שיש הבדל ניכר בין תלות רגשית ותקשורת רגשית: הצורך בהתקשרות רגשית הוא תהליך טבעי בריא ונורמטיבי. קשר זה אינו פתולוגי הרצון שלנו לאהוב ולהיות נאהב הוא צורך רגשי ויסודי  ביחסים בין אישיים וחיוני מאוד לבריאות הנפשית שלנו ולהתפתחות הפסיכולוגית שלנו.

לעומת זאת, תלות רגשית אינה אהבה תקינה או אינה אהבה בכלל כי אין קשר של יחסי גומלין תקין ומאוזן עם שמירה על הפרטיות ההדדית והכבוד של כל צד בדינאמיקה הבין אישית. קשר מסוג זה מבוסס על וויתור של הצרכים הרגשיים של צד אחד ועל חוסר הכרה וחוסר כבוד מהצד השני.

 התלות רגשית בהגדרתה היא  מוגזמת אובססיבית וכפייתית  היא איננה מבטאת את הרצון להיות יחד, אלא חוסר היכולת לאפשר לאחר להיות הוא עצמו. וזאת שונה לגמרי מאהבה.

הוויתורים לעומת  הרווחיים נותנים אשליה של תחושות ביטחון, הנאה ושייכות .התלות הרגשית לא מאפשרת ביטוי עצמאי ומימוש של הצרכים הרגשיים ,בהדרגה יש אובדן של זהות , דבר זה הפוגע בהגשמה עצמית ובהתפתחות תקינה.

תחושת ביחד שאנחנו שואפים אינו קיימת וגורמת לנו תסכול עמוק כאב ותחושה של חוסר אונים הכל כך פוגעת באישיות בכל מרכיביה.אנחנו מפתחים זהות זרה עם חוסר מודעות לנזקים שאנו גורמים לנו.כנראה הצורך לאהבה ולקשר הרגשי שלנו יש מחיר יקר מאוד ואנחנו חייבים לבדוק היטב את תקשורת הבין אישית הקיימת בפועל. 


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp