ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על מחשבות על תלות בפרט ועל מאמרים בכלל.

מחשבות על תלות

מחשבות על תלות

גוגל מגדיר את התלות כיחסים של קשר הדוק בין משהו למישהו ומה התנאים שהוא, מנהל איתם

 

נתרכז בתלות הרגשית:

לתלות רגשית ישנה שורשים בילדות : היא תוצאה של חוסר חיבה, תשומת לב ואהבה בשלב מוקדם ומכריע זה של החיים. כשיש תלות רגשית, האדם אינו מרגיש ראוי לאהבתו של האחר מכיוון שבחוסר הכרתו לא קיבל אהבה זו או סיפוק ביחסים בין הוריו והוא עצמו.

תלות רגשית מסתכמת בצורך בלתי נשלט ואף אובססיבי להיות כפוף לאחר כדי לקבל שם אהבה או קשר רגשי המחליף בצורה מסוימת את אי האהבה שהתקבלה ואת חוסר תשומת הלב בילדותו של האדם.

התנהגות זו יוצרת לאחר מכן חרדת פרידה וחרדת נטישה..

כמבוגר, התחושה של לא ראוי לחיבה, תשומת לב או אהבה גורמת לתסכול עמוק ברמה האישית והבינאישית היוצרת חוסר ביטחון עצמי וכן פחד מתמיד מלאבד את האחר. בשל תלותו הרגשית האדם התלוי מנסה לשחזר סוג של מערכת יחסים, מודל יחסי העברה מילדותו בחייו הבוגרים. 

למרות התסכול והסבל העמוקים שחש שישנו קושי רב לשנות את סוג מערכת היחסים שנוצרת כתוצאה מהתמכרות, רק מודעות עמוקה הנתמכת על ידי עזרה טיפולית יכולה ליצור שינוי ולהשתחרר מהאחיזה המוחלטת הזו בעולם העצמי שלך.

מודעות זו מסוכמת פשוט במשפט הזה "אני לוקח בחזרה את השליטה על חיי. אני לא חי בשביל האחר אלא בשביל עצמי".

 

למעשה תלות רגשית היא סוג של נסיגה פסיכולוגית המראה עיכוב בהתפתחות הרגשית. זו דינאמיקה בין אישית היוצרת  תסכול רגשי, נחיתות, המאפיין אישיות חסרת בטחון עם ערך עצמי נמוך.

בפרק הבא נתמקד באיך לזהות תלות רגשית.

האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp