ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על הסיבות לדיכאון אצל גברים ונשים וההשלכות של דיכאון

הסיבות לדיכאון

יתכן שגברים ונשים צועדים לקצב מוסיקה פנימית שונה לחלוטין. אפשרי ששני המינים "רגישים לסוגים שונים של התנסויות, ונהנים מצדדים שונים של אותם המאורעות".
כל אחד מאתנו שומר על גיליון-ציונים פנימי, מעין הערכה עצמית הקשובה ללא-הרף לשאלה, "עד כמה אני מצליח?", אולם נראה שקנה-המידה להערכה שונה לחלוטין אצל הגבר ואצל האישה.


התגובות:
אדם שקוע בדיכאון נמצא במצב של קיפאון רגשי: הוא אינו מעז לעשות שום דבר, אינו מנסה לעשות שום דבר, הוא מרוחק למקומו. האדם המדוכא הוא אדם פגוע, האדם "משונה" ונחלש. הוא חש שביטחונו העצמי הולך ונחלש.
אשמה, חרדה, רגשנות ועוינות, בדרגות שונות, הם המרכיבים האופייניים למצב הדיכאון. האדם המדוכא, יתמודד עם רגשות אפלים אלה. הוא נעשה הרבה פחות גמיש, וקשה לו להתמודד עם העולם החיצוני ולהתגבר על המכשולים. הוא אינו יכול או מתקשה להפעיל את הכוחות והכישורים שלו.
קיימת ירידה ניכרת בהסתגלותו עם מצבים ואנשים שהוא בבא איתם במגע: הוא חסר-מטרה ונוטה להיכשל בהתמודדותו עם הסביבה ואינו מסוגל לעמוד מול נסיבות החיים הממשיות.

סיבות הדיכאון אצל נשים:
דמויות חשובות שעוזבות אותן או הולכות לעולמן:
  1. חוסר יכולת לקשור קשר משמעותי חדש עם בן זוג.
  2. ניתוק קשר-אהבה חשוב בשל איזה אילוץ שמעמידים לפנינו החיים.
  3. קשר-נישואין שנכשל או עומד להיכשל או מתערער.
  4. ויתור על איזו פרשיית-אהבים בידיעה שהיא פגומה ואינה מוליכה לשום מקום.
אלה הן הסיבות השכיחות ביותר לדיכאון אצל נשים. בעיית ההתקשרות הן שגורמות לאישה לדיכאון ולהפך. מחקרים רבים על נשים, העלו שקיומו של קשר הדוק ואינטימי, הכולל יחסי-מין, מונע הופעתם של סימפטומים דיכאוניים.
דכאון אצל נשים מתרחש בייחוד בהקשר אחד:
אובדן של קרבה רגשית. משהו משתנה, אולם בגלל איזה שינוי צפוי בחיים, משהו משתבש.
משהו מגיע לקיצו. התקשרויות הן המשתנה העיקרי. לנשים אל עובדות ולנשים עובדות בעלת רמה מקצועית גבוהה, הדבר החשוב ביותר הם קשרים רגשיים.
הערכתה העצמית של האישה, תלויה הרבה מאוד בקשרי-אהבה חשובים שבהם השקיעה כוחות נפש עצומים.
הגורמים לדיכאון אצל גברים שונים לחלוטין (נראה בהמשך)
יש חוקרים הטוענים שהשקעת כוחות נפש רבים יותר בקשרים רגשיים קשורה אולי בציפיות בעלות גוון מיני שמצפה התרבות מן האישה.
נשים אמורות להיות חמות יותר, רגשניות יותר, נוטות יותר לקשור קשרים אישיים, וכן הלאה.
ההנחה היא, שאולי החינוך לנשיות מגיל צעיר היא שגורם להן שישקיעו את עצמן ואף ייקחו עליהן אחריות במערכות יחסים ספורות, חשובות ואמיצות.
כשיחסים אלה נכשלים או באים לסיומם, פירושו כישלונה המוחלט של האישה. וכישלונה כאן יש בה בכדי להביא להידרדרות מהירה ולשקיעה באומללות ודיכאון.
ענני הייאוש נוטים להקשר סביב אובדן של אהבה.

סיבות לדיכאון אצל גברים:
אצל גברים אין קשר בולט כל-כך בין דיכאון ובין ניתוק של קשר רגשי או איום לניתוקו.
ושוב, ייתכן שגם כאן נכנס גורם הציפיות שמצפים מגבר-גבריות פרושה עצמאיות, אלקטיביות, תוקפנות ומוטיבציה גבוהה להתחרות, לנצח ולהשיג.
הגורמים לדיכאון אצל גברים כרוכים בדרך כלל בענייני עבודה, בקשיי מעמד ובבעיות הצלחה בעולם בכלל.
אי התקדמות בקריירה היא אחד מגורמי הדיכאון החמורים והנפוצים אצל גברים. ואילו השפעתו של מצב מעין זה על האישה, אינו כה חמור.
אין בכל זאת לטעון, שגברים לעולם אינם שוקעים בדיכאון בגלל אובדן קשר של אהבה, או כישלון בלימודים או בעבודה, לא יביא נשים למצבי דיכאון. אולם יש להדגיש שגם אם הקריירה חשובה לאישה, כישלון במישור זה, אינו סולל את הדרך לדיכאון חמור באופן כה ברור וישיר כמו אובדן של קשר אהבה חזק.
חווית הדיכאון עצמה, גם היא שונה במהותה, במובנים מסוימים, אצל גברים ואצל נשים.
אצל נשים: תלות וצורך במקורות ביטחון חיצוניים.
אצל גברים: רגשות של ביקורת עצמית ובחוסר יכולת לעמוד בציפיות.
נשים שוקעות בדיכאון בגלל אובדן אהבת הזולת. גברים שוקעים בדיכאון מפני שלא "הצליחו בחיים", מפני שלא עלה בידם לשלוט על סביבתם ולהכתיב את רצונם.


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp