ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על פחד מאובדן בפרט ועל מאמרים בכלל.

פחד מאובדן של אדם אהוב (בן זוג הורה ילד)

הפנייה לפסיכולוג היא ללמוד לחשוב בעצמך: לחשוב על עצמך, להשתחרר מהתלות בעברך, לבנות את חייך ומערכות היחסים שלך בהרמוניה עם רגשותיך ולא עוד ביחס לסמכות הורית בלבד. עבודתו איתך תעזור לך לתת ביטוי עצמי ואישי להוויה שלך, הוא יעזור לך לתת ביטוי מילולי לרגשותיך על סמך העבר שלך והשלכתו על ההווה שלך.

פנייה לעזרה מאיש מקצוע היא צעד אמיץ ואחראי: זוהי התחלה של למידה על שליטה והתגברות על פחדים וחרדות. זה יעזור לך לעבור רגשית מילדות תלותית למבוגר - חופשי ועצמאי.

ביחס לנושא המאמר שלנו על הפחד מאובדן אדם אהוב (ילד, הורה, בן זוג) חיוני לזכור את המסקנה על יציבות רגשית, שלו ארבעה שלבים מהותיים:

לדבר על הרגשות שלך

להבין את הרגשות שלך

לקבל את הרגשות שלך

לבקש את העזרה הדרושה

ביחס למצבים המרובים והמורכבים של ילדותו, הילד אינו מסוגל להביע ולהבין את רגשותי:. כל רגשותיו אינם נמחקים, אולם הם מודחקים בזיכרון הלא מודע שלו שיכול להתעורר ללא אזהרה, המשפיעים על היציבות הרגשית שלו ועל מערכות היחסים שלו לעתים קרובות מאוד מבלי להבין ולהצליח להסביר את התנהגותו ותגובותיו.

מקור החרדות, הפוביות והפחדים שלנו מצוי בזיכרון הלא מודע של ילדותנו שמעולם לא התבטא בצורה מילולית וחופשית: בילדותנו בהחלט היו רגעי דאגה, מצבי פחד וחרדה בנוגע להורים שלנו, האינטראקציה איתם והסביבה המשפחתית. איך זה השפיע על הרגשות האישיים שלנו, על הביטחון שלנו בעצמנו ובאחרים? האם הרגשנו (מבלי להבין זאת) את הסיבה או הסיבות לאי היציבות הפיזית שלנו (כאבי בטן, הזעות קרות, רעידות גוף) ורגשית (פחד מחושך, מלהיות לבד, "להישכח")?

הפחד לאבד את האנשים שאנו אוהבים הוא נורמלי והדאגה הזו גוברת בהתאם למידת השייכות והתלות עם האדם הנוגע בדבר: קודם כל, זה נורמלי לדאוג לאנשים שאתה אוהב, זה מבטא תחושה רגשית עמוקה.  ישנם מקרים רבים שבהם פחד מאובדן של אדם קרוב הוא היסטוריה משפחתית שחוזרת על עצמה: הדבר מצריך אימות מקצועי כדי לעצור את תהליך ההזדהות החוזר (הלא מודע) עם המקור הפסיכולוגי.

חשיבות העזרה הפסיכולוגית מאפשרת לנו לזכור ולהיזכר בחוויה והרגשות ההיסטוריים שלנו ואת מה שנשאר מהם במציאות היומיומית שלנו וכיצד זה משפיע על הרגשות והאינטראקציות שלנו ביחס לאדם הנוגע בדבר ולהבין את מקור הפחד שלנו.

הפחד מהורה לאבד קרוב נובע בעיקר מאישיות שהיא בדרך כלל תלותית ולא מספיק בוגרת עם עבר פסיכולוגי בעייתי ביחסים ההורים שלה.


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp