ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על מניפולציה רגשית בפרט ועל מאמרים בכלל.

מניפולציה רגשית

מניפולציה רגשית


היחסים הבין אישיים דורשים ומבוססים על יחסי גומלים שהמטרה היא תחושה של רווח והצלחה. למעשה כל אחד שואף באינטראקציה אותו דבר כלומר רצונות ושאיפות ,להגשים ולהצליח אך ישנם דרכים שונות על מנת לכבוש את היעדים המבוקשים .הכל תלוי וקשור כנראה לביטחון העצמי: עד כמה אותו אדם מאמין ביכולת שלו להגיע למבוקש ולהגשמה. כמובן התחושה הפנימית של הזיכרונות שלנו מהניסיונות ומהתנסויות שלנו מהעבר מלווה אותנו בכל התמודדות האם זה מעורר תחושה של הצלחה או כשלון.ואיך אנו מתמודדים עם התחושה הפנימית של היצר והצורך בלהשיג ולהצליח.

מול השאלות האלו ישנם שלוש אמצעי התמודדות . הגישה הראשונה שהיא החיובית ביותר אך לא ניתן לכל אחד היא הגישה האסרטיבית .ישנם עוד שתי גישות שליליות , גישה של ויתור והדחקה על מנת לא לאבד את הקשר עם הצד השני אפילו שזה על חשבון וזה נוגד את הרצונות והשאיפות שלנו (מדובר פה ביחסים בין אישיים שהדגש הוא תלות רגשית) והגישה האחרונה שהיא מבוססת על צורך שלילי ניצולי וכפייתי להגיש את מבוקשו בעזרת מניפולציה רגשית.

אנחנו נתמקד בגישה המניפולטיבית. איך אנחנו נגדיר מה זה מניפולציה רגשית ?

שליטה רגשית  מונעת ממך לפעול, להתנהג או להרגיש באופן מסוים. מדובר בניסיונות לתפעל את האחר, לכפות ולשנות את דעותיו ורצונותיו.מניפולציה רגשית היא כוח רגשי גדול שמופעל על אדם אחר. זה כאילו במצב זה האדם שנשלט רגשית מאבד את אישיותו האמיתית שלו ופועל אך ורק מתוך המניפולציות הרגשיות המופעלים עליו.

במקרה של מניפולציה רגשית יש שני שחקנים עיקריים בקשר הזה .השולט ׁ(המניפולאטור) והנשלט (קורבן ).השולט נוגע ומנצל את הנקודות הרגישות והחלשות של הקורבן כדי לקבל את מבוקשו.לעיתים זה נעשה ללא שהקורבן מודע שמדובר בקשר מניפולטיבי .שכל הקשר מבוסס אך ורק על אינטרס האנוכי והאישי של המניפולאטור. בדרך כלל הקורבן הוא אישיות ילדותית תלותית ולא בשלה עם חסכים רגשיים במיוחד הגנה ותמיכה.

בכל מערכת יחסים חייבים להיות ערים מספיק כדי לא ליפול במלכודות הרגשיות האלו.


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp