ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על כשמשהו נשבר בתוכך בפרט ועל מאמרים בכלל.

כשמשהו נשבר בתוכך....

זה יכול לקרות לכל אחד. מה קורה לנפש מה קורה למציאות שלך מה קורה ליחסים הבין אישיים שלך (זוגיות, הורות ,חברות ויחסי עבודה ).

מטופל הגיע לטיפול ומשיב לשאלה הראשונה הנוגעת לסיבה שהוא פונה לייעוץ מקצועי. השאלה מתמקדת בהתחלה במה קרה לך ומדוע פנית לטיפול. הוא עונה כך: "הרגשתי פתאום מועקה שגדלה עם הזמן ולחץ בחזה וזה הפך להיות בלתי נסבל, אני לא  מזהה את עצמי, כאילו זהות אחרת שלילית החליפה את הזהות המוכרת שמלווה אותי כל השנים מאז שנולדתי". הכל הפך להיות שונה וקיצוני. איפה הבחור השמח החברותי שאינו מתלונן שמקבל ונהנה מהחיים שלו .היום אני פוחד בוכה הרבה, חסר סבלנות עצבנות שרוב הזמן נסגר ואינו מעוניין בקשר עם אנשים. איבדתי את החשק של החיים, אין לי סיפוקים פוחד לא לרצות לקום בבוקר.לפני שהכל התמוטט שהכול יקרוס הבנתי שאני בבעיה קשה ושאני צריך עזרה.

מה אנחנו יכולים לראות ?ברמה קלינית התיאור משקף את הכותרת של המאמר. "משהו נשבר בנפש ".אפשר לראות בזה סימנים של משבר נפשי ,אולי סימנים של דיכאון .

מה הסימנים של משבר נפשי ואיך מתמודדים איתו? המאפיין המשותף לכל משבר נפשי קשור לרשימה של שינויים במציאות הכוללת של האדם העובר את זה.

מהם הם השינויים העיקריים ?

חוסר מוטיבציה וחוסר סיפוק ,ירידה במצבי רוח ובאנרגיה הכללית, תלונות על עייפות עצבות ובכי ללא שליטה.

תופעות פסיכוסומטיות (כאבים גופניים ,כאבי ראש ובטן ממושכים )שינוי בהרגלי  אכילה ושינה.

חוסר חשק לעשות דברים הקשורים לתפקודי שונים כמו בחברה במשפחה ועבודה.

התבודדות והסתגרות ,אימפולסיביות וחוסר סבלנות

שתייה אלכוהול מופרזת או שימוש מוגבר בסמים קלים או בתרופות הרגעה

 

 במידה והשינויים האלו זמניים וחולפים עם הזמן, ההתייחסות שלנו תהיה שונה כאשר השינויים האלו הם לטווח ארוך יותר ואז יש לפנות לעזרה מקצועית על מנת להבין מהי הסיבה למצב הנפשי החדש.

חשוב לציין שכל משבר הוא אינדיקציה בצורך לשינוי ביחס למציאות החיים של אותו בן אדם העובר את הטלטלה הזאת. לכן אפשר לראות שמשבר נפשי מזמין אותנו להתארגנות מחודשת לגבי חיינו ,כנראה לא היינו מספיק מודעים (בתוך הכחשה או חוסר מודעות) לצרכים האמיתיים שלנו .המשבר הוא ניסיון של הנפש לתקן את זה על מנת לבנות את חיינו בהרמוניה עם האמת הפנימית שלנו מתוך נאמנות לאני הפנימי שלנו.

כל משבר נפשי יבנה לנו את הנאמנות העצמית שאנחנו כל כך זקוקים לה.
צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp