ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על יציבות רגשית בפרט ועל מאמרים בכלל.

יציבות וחוסר יציבות רגשית

כשאנחנו נותנים לעצמנו להיות מוצפים מהרגשות שלנו, אנו מונעים מעצמנו לחשוב על מה שאנחנו מרגישים, ולהבין את הסיבה של הרגשות הפנימיים שלנו. זה מתדרדר ונותן השפעה שלילית ולעתים קרובות מזיקה ליציבות רגשית האישית שלנו וליחסים שלנו עם אחרים.


מעל לכל, אסור לשכוח שיש לנו אפשרות לשלוט ולכוון את הרגשות שלנו גם אם זה נראה בלתי אפשרי או קשה מאוד לנהל את הרגשות שלנו.

כאשר אנו נותנים עדיפות לא הגיונית, אפילו לעיתים באופן עיוור, לרגשות המופרזים שלנו המציפים אותנו ושולטים בנו, הסכנה היא שנאבד את האפשרות ואת החופש שלנו לחשוב בצורה רציונלית. אובדן שליטה זה מוביל וקובע כל בסיס.לחוסר יציבות רגשית.


העובדה שלא מודעים ולא מצליחים לשלוט ולנהל את רגשותינו,  למרות שהם עזים, כמו כעס, פחד וכל

רגשות שליליים לגבי עצמנו שאנו מדחיקים באופן לא מודע או אפילו במודע (בושה, נחיתות) מערערים את האישיות שלנו ואת מערכות היחסים שלנו עם אחרים ונותנים תמונה שלילית של עצמנו.

 כדי להצליח להחזיר שליטה על היציבות הרגשית שלנו עלינו להבין את מציאות החוויה הפנימית שלנו מבלי להתכחש לה או להדחיק אותה, עלינו לקבל אותה, עלינו להזדהות עם המתרחש בתוכנו כדי לתת הגדרה ומשמעות. במודעות זו אנו יכולים לראות את תחילתו של שחזור היציבות שלנו שאבדה מסיבה זו או אחרת (זו תהיה המטרה של גישה טיפולית).

כל מצב מלחיץ גורם לאי יציבות רגשית. המטרה שלנו היא להחזיר לעצמנו את השליטה בעצמי האמיתי שלנו, על מנת שנוכל להגיע למימוש עצמי, ולהיות המנהל של חיינו. זו לא אוטופיה, זו לא אשליה.


האפשרות נמצאת בתוכנו עם או בלי עזרה מבחוץ. זה תלוי בנו להיענות לאתגר: אני רוצה להחזיר את השליטה, לא לתת לעצמי יותר להישלט על ידי רגשות מוגזמים ואובססיביים שהם לא אני אבל שהפכו חלק מחיי למבחן, לסבל יומיומי.

יציבות רגשית מאפשרת לנו לנטרל רגשות מטרידים כאשר אנו נמצאים במצב מלחיץ, חשוב להישאר רגועים ורציונאליים ולא לשכוח שהשלב הקשה והכואב הזה הוא זמני, שלב זה בחיינו דורש הסבר, הבנה.


דרך התבוננות פנימית בחוויה הפנימית שלנו טמון ושוכן המפתח והפתרון לבעיית היציבות הרגשית שלנו.

על ידי הבנה וידיעה בנוגע למה גורם ללחץ בנו, מציע לנו יותר אפשרויות לשלוט יותר על הרגשות השליליים שלנו, על ההתנהגות שלנו ועל מערכות היחסים שלנו.

חיוני לנו להבין שהרגשיות שלנו שברירית ומושפעת ולכן לאחר שנהיה מודעים לבעיה פסיכולוגית, משבר רגשי או הלם פסיכולוגי, עלינו בהחלט לשקול מחדש פרמטרים מסוימים של הרגשיות שלנו ולשנות את עמדותינו.


כל אפשרות לשנות את התגובות שלנו מאפשרת לנו לחזק את היציבות הרגשית שלנו ולהחזיר משמעות, שליטה וכיוון חיובי לחיינו.

 ההיפך מוביל אותנו לאובדן בלתי מוגבל ובלתי נשלט של חיינו.

מתוך מאמר זה עלינו לזכור ולשלב שלוש מושגים מהותיים.

    לדבר על הרגשות שלך
    להבין את הרגשות שלך
    לקבל את הרגשות שלך


בקשו את העזרה הדרושהצור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp