ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על חסימות פסיכולוגיות בהורדת משקל בפרט ועל מאמרים בכלל.

הקושי לרדת במשקל: חסימות פסיכולוגיות

מסתבר שכל שינוי בהתנהגות והרגל אפשרי כאשר שני גורמים מרכזיים חוברים יחדיו: המוטיבציה שלנו והמאמצים שלנו להתמיד מדי יום ובמקביל אישור הגישה שלנו על ידי תת המודע שלנו.

המשמעות היא שהמשימה קשה ועדינה עם עליות ומורדות, היא זרועה בהצלחה וכישלון, תחושות מנוגדות של מוטיבציה ומצבי רוח לא אחידים ולא יציבים.

 מסתבר שהמוטיבציה שלנו לשנות את ההרגלים וההתנהגויות שלנו לא פותרת את הבעיה שלנו (למשל לרדת במשקל או להיפטר מהפחדים והחרדות שלנו) באופן מוחלט וסופי. הכל תלוי בתפקיד וההשפעה של התת מודע שלנו שיש לו תפקיד מכריע בהצלחת המאמצים שלנו להשיג את התוצאה הרצויה. תת המודע שלנו חייב להיות מוכן לכל החלטה לשנות את ההתנהגויות וההרגלים שלנו, הוא המפתח להצלחה שלנו או לכישלון שלנו, הוא זה שבעצם קובע את המטרות.

 

 הצלחה או כישלון במאמצינו לשנות הרגלים, יכול להיות שתת המודע שלנו חסום מסיבות שונות ואינו מאפשר את הצלחת העסק שלנו.

מה יכולות להיות הסיבות הפסיכולוגיות לחסימה זו?

בהחלט באוכל יש צורך וחיפוש של נחמה. בהרגלי האכילה שלנו יש עזרה אשר מרגיע רגעית  מתח ואכזבה. אוכל מספק לנו תגובה מסוימת לרגשות השליליים שלנו שאיננו יכולים לשלוט בהם.

 הרגלי האכילה "הבעייתיים המתסכלים והשליליים" שלנו מתגלים כ"חיוביים" מכיוון שפעולת האכילה מייצרת ומפעילה הפרשת אנדורפינים אשר מפחיתה את רמת החרדה של הרגשות שלנו. לכן האכילה הופכת לפתרון לחרדות שלנו,. אנחנו רק שוכחים את התוצאה שהיא עלייה במשקל.

קונפליקט גדול נובע מהחרדה שלנו מהאחר: מה הוא חושב ומרגיש כלפי  ולכן המשקל שלנו מגן עלינו ומרחיק אותנו מכל אינטראקציה או שידול.

לעתים קרובות סיבה נוספת היא הפחד משינוי. כאדם "שמן" אני מכיר את עצמי ומזהה את עצמי, זה הסיפור האישי שלי, זה האינטימיות שלי. זה אני, לרדת במשקל זה משנה את הגוף שלך, זה משנה את הזהות שלי. זה להיוולד מחדש במראה חדש עבור עצמך ועבור אחרים. הלא נודע הזה יוצר חרדה שחוסמת אותנו ואינה מקלה על המשימה שלנו להצליח להוריד את כל הקילוגרמים המביכים וחסרי התועלת הללו.

מקורה המודחק והמוסתר של חרדה זו קשורה לרצונות והפנטזיות המודחקות שלנו שמקורם  במיניות שלנו.

בכל מקרה ומסיבה זו או אחרת הבעיה בכל רצון לשינוי נעוצה בקושי הפסיכולוגי שלנו לקבל ולהעריך את עצמנו, קבלה זו או חסימה זו קובעת את התוצאה של כל שינוי.למעשה יכולים לראות קושי בלאמץ זהות זרה זהות חדשה שאינה מוכרת לנו.

איך אוכל לקבל את הזהות החדשה שלי ולחיות בהרמוניה איתה תוך ידיעה שאני לא מקבל את עצמי במציאות שלי, והאם כל השינוי הזה ייתן לי תשובות חיוביות לציפיות שלי?

צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp