העמוד הריק: כרוניקה של החיים

החיים הם כמו דף ריק שמבקש להיכתב מחדש למרות שהכל נמחק באופן קבוע והדרגתי לכאורה כמו החול הנשטף על ידי הגלים. תופעת הטבע הזו הגאות והשפל הנוצרת על ידי הירח בצורה מחזורית. תופעה זו מאוד דומה להתנהלות האנושית של עליות ומורדות, של הצלחות וכישלונות של שליטה וחוסר שליטה.

בני אדם משקיעים את זמן חייהם בניסיון למלא את הדף הריק, שהוא ההיסטוריה האישית שלהם.

באיזו מחזוריות מדובר? איך זה עובד? תוך ידיעה שיש רצף תמידי שהכל נמחק הכל מתחיל מחדש והכל נמחק. חוסר היציבות הוא חלק מהטבע ואישיותו של האדם דומה מאוד לתופעת גאות-שפל . אנלוגיה זו בין תופעות הטבע לבין התהליך האנושי מזמינה אותנו לראות שיש דמיון והקבלה , מדובר באיזון חוזר ובמחזוריות.

ההבדל ביניהם נובע מהעובדה שחוקי הטבע נשלטים על ידי כוח חיצוני, פיזיקאלי הנותן יציבות והמשכיות ליקום לעומת בן אדם המניע  את עצמו לכל דבר הקשור בו .השאלה היא  מה מניע את האדם ואיזה כוח דוחף אותו למלא את הדף שבכל מחזור בחיים הוא ריק המבקש שוב מילוי וכתיבה (למרות הידיעה שזה ימחק עם הזמן או עם האירועים של החיים) ?

הדף הזה שהיה ריק אתמול התמלא היום במודע ובלא מודע והתמלא בזיכרונות, מחשבות, רגשות ואז הכל דוהה כמו הכתיבה שלנו על החול. לנו בני האדם, נשאר רק הזיכרון הנעים או הכואב, אבל הטבע האנושי נמצא שם כדי לתת לנו תקווה, את הצורך והרצון להמשיך ולא להיכנע, כי הכל מתחיל מחדש והכל חוזר, שום דבר לא אבוד כי הזיכרון תמיד נוכח בכל רגע בחיינו בכל דפיקת לב שלנו.

הבן אדם למד במהלך האבולוציה שלו להסתגל ולחקות את התופעות השונות והמרובות שאימא-טבע הציעה לו: כמו שבטבע הכול חוזר על עצמו, הוא נוצר מחדש, זה מחזור החיים. וזה תקף וזהה לטבע האדם וייעודו. מעגל החיים הזה הוא נצחי ונותן לנו את ההרגשה הזו של המשכיות, אחרי שהאתמול מחק הכל, יש חידוש אוטומטי, יש התחדשות והמשכיות במציאות שלנו כי הזיכרון שלנו תמיד נוכח כדי להזכיר לנו שכל מה שנמחק על ידי הזמן על ידי החיים עצמם. .

לזיכרון האנושי הזה יש תפקיד זהה לירח שמווסת את האוטומציה הקבועה והנצחית של הגאות והשפל ,זה עוזר לנו לראות בחיים את הכוח הבלתי ניתן להריסה הזה שמגן עלינו ונותן לנו את התחושה הזו של ביטחון ואופטימיות דרך המשכיות . גם אם הכתיבה שלנו שנמחקה מסיבה כזו ואחרת יש שיעור גדול להבין וללמוד את הטבע, ההסתכלות שלנו על הטבע מעניקה לנו אופטימיות ויציבות בעתיד למרות המהומה, הקשיים, המתחים והתסכולים של החיים מכיוון שהטבע לעולם לא עוצר את האוטומציה הרגולטורית שלו.

זה אותו דבר ביחס לחיי אדם: הכול יכול להתחיל מחדש, הכל יכול להיכתב מחדש. ההבדל הוא שחיי אדם מוגבלים על ידי זמן, בעוד הטבע הוא נצחי.

ההתבוננות בטבע מרגיעה ומועילה, היא מלמדת אותנו סבלנות והמשכיות כי דף הכתיבה שנמחק על ידי הזמן וגחמות החיים יתמלא שוב בזיכרונות מחשבות חוויות של ורגשות.

כך הוא טבע האדם.

צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp