ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על הכנה רגשית למימוש עצמי בפרט ועל מאמרים בכלל.

הכנה רגשית למימוש עצמי

במאמר הקודם ניסינו לשאול שאלות הקשורות לקושי במימוש העצמי ,על הקושי להגשמה עצמית.ניסינו לתת הגדרה לגבי המושג הגשמה עצמית. מבחינה פסיכולוגית, המושג בא מפירמידת הצרכים של הפסיכולוג הנודע מאסלו (Abraham Maslow). התיאוריה מניחה שיש צרכים משותפים ודומים לכל אדם. הצרכים האלו באים לידי ביטוי באופנים שונים בסיטואציות תרבותיות שונות .

הרעיון בתיאוריה אומר שקיימת היררכיה של צרכים, אשר מאורגנים על-פי סדר חשיבות. התיאוריה מניחה כי רמה מסוימת של צורך עשויה לבוא לידי מימוש, ואז לא תפעל עוד כגורם המניע את האדם. עם זאת, כאשר רמה מסוימת של צורך מסופקת, האדם פונה להגשמת הרמה הגבוהה הבאה במעלה.


קיימים חמישה שלבים :
  1.     מימוש עצמי
  2.     כבוד והערכה מהסביבה
  3.     שייכות חברתית וזהות
  4.     ביטחון ויציבות
  5.     צרכים פיזיים

מה אנחנו אמורים להבין וללמוד מהתיאוריה של מאסלו לגבי מימוש העצמי? שכנראה שיש אנרגיה שדוחפת אותנו מהנקודה של לשרת את עצמנו בצרכים הבסיסיים ועד למימוש העצמי. כמובן שלא כל אחד מגיע לפסגה של הפירמידה.למרות זאת בתוך אדם יש מוטיבציה להצלחה והגשמה.

כל הפירמידה מסמלת עבורנו את הדרך והשלבים המאפשרים להגיע לפסגה ,להגשמה העצמית.

 פרויד (Freud) טען שהתהליך תלוי בהצלחה לעבור משלב אחרי שלב עם תחושה של סיפוק ומימוש עצמי.

 לעיתים אנחנו תקועים בשלב מסוים ,אשר גורם לנו תסכול, כעס וכאב בגלל שלא מצליחים להגיע ולהרגיש את המימוש עצמי , לכן החשיבות של הבנה של השלבים האלו כמודל לתהליך שאנחנו צריכים לעבור כדי להגיע לפסגת הפירמידה כלומר להגשמת העצמית. תיאורית הצרכים של מאסלו מאפשר ומלמדת אותנו איך לשפר את התהליך ההתפתחותי שלנו כדי לנסות להגיע למימוש עצמי.אנחנו מבינים שאין דבר מובן מאליו - יש עבודה קשה, עקבית ואינטנסיבית על מנת לשדרג את הפוטנציאל שלנו כדי לעזור לנו להגיע לפסגות של אושר והצלחה.לכן השאיפה להגשמה עצמית מתחילה בהבנה (של שלבים שאנו אמורים לעבור ולהצליח בהם ) ובהכוונה פסיכולוגית לקראת השינויים הדרושים להצלחת התהליך.
צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp