ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על האסרטיביות בפרט ועל מאמרים בכלל.

האסרטיביות

האסרטיביות


לפי ההגדרה של גוגל' האסרטיביות היא היכולת שלנו לנהל את החיים שלנו מתוך הרגש והאמת שלנו תוך מתן כבוד ויחס שוויוני  לזולת. בן אדם אסרטיבי מסוגל לשתף את הדעות ואת הרגשות ואת המחשבות שלו בצורה ישירה ללא הימנעות והתלבטות או פחד.

כמובן שהעברת מסרים לאדם אחר מותנית מתוך כבוד וסובלנות.

צריך לציין ולא לשכוח שכל דינאמיקה  בין אישית אמורה להיות שוויונית עם כבוד הדדי בזכויות הלגיטימיות של כל צד בהתנהלות התקשורתי ביניהם.

בנקודה זו נא להיזכר במשפט המפורסם של הפילוסוף מרטין בובר שכתב ש"בכל אני נמצא אתה."בהשקפה שלו אפשר לראות גישה אסרטיבית בתקשורת וביחסי גומלין בין שני אנשים.

האמירה של בובר משקפת תפיסה הומניסטית שהדגש בה הוא על יחסים בין אישיים המבוססים על כבוד הדדי ושוויוניות.

מצד שני, לא כל אחד מסוגל ויכול לתת התייחסות בין אישית אסרטיבית .ישנם מספר סיבות אשר מונעות את זה אבל כנראה שהסיבה העיקרית היא פחד מדחייה, חוסר ביטחון עצמי ובדימוי העצמי .

ישנו גם קושי בזיהוי עצמי של רצונות ושאיפות וחוסר יכולת להאמין שהוא יכול להשיג את מבוקשו .נקודה זו מפנה אותנו לבעיה של ביטחון עצמי וערך עצמי .

 

קודם כל, בוא נברר מה זה דימוי עצמי: 

דימוי עצמי הוא למעשה איך אנחנו תופסים את עצמנו ואיך אנחנו נתפסים על ידי האחר.הדימוי העצמי מתייחס ומשפיע רבות על כל קשר ואינטראקציה . .

הוא אינו משקף בצורה אמיתית ונכונה את האני האמיתי הפנימי שלנו. למעשה, איך אני תופס את עצמי ,איך אני נראה, איך אני בקשר עם האחר איך אני מעריך את ההישגים וההצלחות שלי. למעשה הוא נותן תכונות לעצמו שמשפיעות רבות על דרכי יחס והתקשרות עם האחר.איך הוא רואה ומעריך את הקשר הבין אישי והחברתי באופן כללי. . 

לפיכך "הוא רואה ושופט את עצמו: כך הוא מתנהג ומתייחס לאחר, ובהתאם התגובות שהוא מקבל שבדרך כלל מחזקים את התיאור שהוא שידר.כמה חיים שלמים נהרסו בגלל תפיסה מעוותת של עצמנו שהשפיעה בצורה שלילית על היחסים הבין אישיים שלנו וכל כך פגעו בהצלחתנו בחיים.

לסיכום, אנחנו רואים שיש קשר הדוק בין הדימוי העצמי רמת האסרטיביות.


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp