ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על בעיה נפשית במשפחה בפרט ועל מאמרים בכלל.

השפעת בעיה נפשית על המשפחה

כאשר אחד מבני משפחתך סובל ממחלה או בעיה נפשית, התא המשפחתי כולו מושפע. כיצד זה משפיע על הסביבה המשפחתית, ומהי השפעתה על מערכות היחסים של בני המשפחה?

השאלה המרכזית היא מתייחסת לרמת התקשורת והקרבה שהייתה לפני המשבר. . איך משבר נתפס ומורגש על ידי המשפחה כי יש משבר, משבר כואב ופתאומי הדורש השתתפות קולקטיבית, ומאמצים מתמידים לעזור.

משבר נפשי פסיכולוגי או ההתנהגותי הוא כן  משפיעה לא רק על האדם הנוגע בדבר: בדרך כלל זה גורם לקשיים, שינויים בחיי היומיום של של המשפחה ביחס ליחסים בין-משפחתיים.

איך ניתן להתמודד עם המצב העדין והלא ידוע הזה?

חשוב להבין את האדם שנפגע ולהבין מה עובר עליו, להיות קשוב ולהפגין אמפתיה מבלי להזדקק למוסר או למזער את רגשותיו.

אנו יכולים להרגיש חסרי אונים בקשר לעזרה שהיינו רוצים לתת, למרות שכל אחד וכל הורה מגיב אחרת.

ההורה פועל לפי רגשותיו, יש כל מיני תגובות לתסמינים השונים שהאדם בקושי נפשי משליך עלינו ביום יום.

אנו יכולים להרגיש חסרי אונים מול המציאות החדשה הזו כשמתמודדים ללא כלים וללא ניסיון.

אנושי להרגיש רגשות שונים כגון ייסורים, חרדה, כעס עקב תסכול. יש רגשות של עצב ואפילו אשמה לנוכח ההפרעה של הילד (בכל גיל) עלול להיות חשש אצל בני משפחה אחרים מלפתח את אותה הפרעה.

אם מצב זה של משבר מצריך הערכה מחודשת של הדינאמיקה והתקשורת בין בני המשפחה השונים, ייתכן שיהיה צורך לפנות לעזרה מקצועית כדי להבין את מקור אי הנוחות הזו ולרכוש כלים להענקת העזרה הדרושה.

 

אסור לשכוח שאי נוחות פסיכולוגית מצריכה תשובות ולעתים קרובות מאוד יש לבצע שינויים בתקשורת הפיזית והרגשית... התקווה קיימת וזה תלוי בנו ההורים והמשפחות לקחת את האתגר על מנת לשפר את תשתית המשפחה. פרויד אמר שלכל משבר יש מטרה שהיא לשינוי.

לסיכום  מצוקה  או משבר נפשי יוצר בנו פחד וחוסר הבנה – אנו מוצאים את עצמנו בין מצוקה לתקווה.

איך אנחנו מגיבים לסבלו של ילדינו, במבט שלו המצפה לעזרה ? חשוב מאוד להבין מה הנתונים של כל מחלה פסיכולוגית על התנהגות האדם החולה וגם להבין את האישיות שלנו, את התגובות שלנו, את הגבולות שלנו להתייחס טוב יותר ולהסתגל טוב יותר עם האדם (הילד הקרוב) בחיינו.
צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp