ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על אנקדוטה מהעבר וזיכרונו בפרט ועל מאמרים בכלל.

ואם נזכרנו...אנקדוטה מהעבר וזיכרונו

זיכרון העבר שלנו איך לחיות אותו בחיי היומיום שלנו ואיך הוא עוזר לנו בהווה שלנו.

ראשית עלינו לזכור את המשפט הזה "כדי להבין את ההווה שלנו ואת מה שקורה לנו, עלינו לזכור את ההתחלה ומאיפה אנחנו באים. החיים הם כמו נהר שזורם לאט לאורך זמן, בזרימתו היומיומית הוא מתמודד עם הגחמות והגחמות של הטבע כי הטבע הזה אינו מציע הנחות או הפחתות, הוא בלתי מתפשר, תובעני ומלא הפתעות, קשיים בשטח שבו זה נהר זורם ומתפתח אשר דומה לחיים, כמו אח תאום, לחיינו.

הפילוסוף והסופר פסקל אמר שלפני שעזב את העולם הזה, בן אדם זוכר ברבע השעה האחרונה שלו את כל האירועים שציינו את כל חייו.זיכרון זה מאפשר לו לעשות חשבון נפש אישי בדמדומי חייו.

אני זוכר זיכרון אישי במהלך התמחות בפסיכיאטריה במהלך לימודיי לדוקטורט בפסיכולוגיה בבית החולים הנוירו-פסיכיאטרי של דיז'ון בצרפת. הועברתי למחלקה לפסיכיאטרים בסוף החיים. היינו צריכים ללמוד ולתת הסבר פסיכולוגי לגבי התגובות השונות שלהם למטרת חייהם

הצלחנו להבחין בשלושה סוגים של התנהגות: תגובה של כעס ועצבנות, תגובה של אדישות והשלמה ותגובה של חרדה ופחד.הבדלי התגובה הללו מוכיחים לנו שזיכרון חיינו היה, לאורך כל השנים הללו, מדחיק. ומאחסנים בתת המודע שלנו.

החיים שלנו לא מתפתחים ללא סיבה, לכל החיים יש את ההיגיון שלו כמו כל נהר זורם לים.היגיון זה למעשה אינו תלוי ברצוננו אך הוא עובר נסיונות שונות, נעים ומספק לנו רגשות חיוביים כמו גם תחושות של סיפוק ואושר, יש כמובן את הצד השני של המטבע עם מכסת הרגשות השליליים שלו, לעתים קרובות אפילו מכריעים וכואבים.

מהו בעצם היחס בין החיובי והשלילי של זיכרון העבר שלנו לבין התחושות הזכורות בהווה שלנו בעודנו עוברים את השלבים השונים של חיינו.

הזיכרון הזה של תמיד בנוכחותו המתמדת ובכוח הזיכרון שלו הוא המפה הדומיננטית והמשמעותית של התגלגלות חיינו, הוא מלמד אותנו ומראה לנו באיזו דרך ללכת בהפנייתנו אל החידות והסודות. קבור בתת המודע שלנו.

 הזיכרון הזה מאפשר לנו "קצת יותר" להכיר ולחשוף את העולם הזה כל כך רחוק וכל כך קרוב, דרך הפנטזיות שלנו, דרך החלומות, דרך הלקות הלשון שאנחנו עושים. הזיכרון הזה מחבר את העבר שלנו להווה שלנו כדי לעזור לנו להיפגש העתיד. יש התכנסות והתמזגות של תקופות בזמן, הזיכרון שלנו והזיכרון שלו נותן לנו ועוזר לנו להציץ בעתיד שלנו, בעתיד שלנו, אפילו לראות את הגורל שלנו וזה נותן לנו עוזר להבין את למה של המציאות שלנו. על ידי ידיעה מאיפה אני בא דרך הזיכרונות שלי ודרך הזיכרון הזמני שלי, אני יכול להבין טוב יותר את חיי ואת השלבים שאנו עוברים.

החיים הם לא נהר שקט.
צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp