ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על OCD בפרט ועל מאמרים בכלל.

משמעות של הפרעת OCD

OCD מוגדר בספרות הפסיכופתולוגיה כהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית המשפיעה בדרך כלל על תפקוד קוגניטיבי, חברתי ורגשי.

למעשה, היא גורמת למצוקה רגשית, לפגיעה בקשר הבין אישי ובתפקוד הכללי של האדם.

האדם במצב זה משועבד למעגל אובססיבי-קומפולסיבי שממנו קשה מאוד להיחלץ.

לפי גוגל, OCD היא הפרעה נפשית (המאופיינת במחשבות פולשניות ומסיחות דעת, כמו גם פעולות פולחניות חוזרות על מנת לגרש מחשבות מסיחות שגורמות לסבל.

 אנשים הסובלים מההפרעה מדווחים שמחשבות מסיחות את הדעת גורמות להם לחרדה, והם אינם מסוגלים לעשות זאת. להתגבר עליהם. עם זאת, לזמן קצר, יש להם הזדמנות להפחית את עוצמת החרדות והסבל והדאגות שלהם בעצמם. מטרתן של פעולות טקסיות מסוימות (נטילת ידיים) היא להפחית משמעותית את תחושת החרדה ואת תחושת דיכאון.

המחשבות הטורדניות הנפוצות ביותר הן אלו המתעוררות מחשש שדבר מסוים לא נעשה כהלכה, כמה דוגמאות: פחד מאובדן חפץ חשוב, פחד מוגזם מזיהום או לכלוך, פחד מפעולה מתוך דחפים בלתי נשלטים כמו קפיצה מחוץ לחלון, או הורה שחושש לפגוע בילדו.

להתנהגויות כפייתיות יש השפעה חיובית בהפחתת או ביטול מחשבות אובססיביות./

באופן כללי, הפרעה טורדנית כפייתית משפיעה על כל תחומי חייו של האדם, במיוחד בתפקוד החברתי והזוגי, הן גורמות לדיכאון, חרדה חברתית ולכל מיני התמכרויות,

מחשבות אלו הן מחשבות, דימויים או דחפים שחוזרים על עצמם באמצעות חזרה ללא כל שליטה מודעת. למרות תחושת אי נוחות ובלבול וחוסר היגיון.מחשבות אלו בדרך כלל הולכות עם תחושות של פחד, ספק, חוסר היגיון.

להשתחרר מהמחשבות החוזרות והלא נעימות או אפילו כואבות אלו, באמצעות התנהגויות כפייתיות וטקסיות הדבר מאפשר הפחתה או אפילו ביטול של מחשבות אלו אשר פוגעות בהבנתנו ובהיגיון שלנו.


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


OCD ,
האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp