תאור וניסיון לפתרון למצב טראומתי

ההתמודדות עם מצב הקורונה הוא מוגדר כטראומטי והתמודדות אינדיבידואלית כי לא כל אחד מגיב בצורה דומה. התמודדות היא אינדיוודאלית מתוך אינסטינקט הישרדותי. ההתמודדות היא שונה מאדם לאדם, היא אמורה לגייס במצב של משבר ואיום על הבן אדם את כל הכלים הנפשיים ולהשתמש בכל הלימוד הנרכש מהעבר, אך להתמודד במצבי לחץ.

במצב הקורונה ההתמודדות במצבי לחץ אינה מוכרת לנו אין לנו בדיסק הקשיח הנפשי שלנו זיכרון או תיעוד של מצב דומה או מוכר או אפילו אסוציאטיבי.
משבר הקורונה כמו שנאמר הוא לא רק ההתמדדות שלי הפרטית היא התמודדות של כל העולם של כל היקום. המגפה אינה מבדילה בשום קטגוריה אנושית.

היא מאיימת ופוגעת על כל מדינה ומדינה, על כל בן אדם ללא הבחנה של גיל דת מין ומוצא. על כל מעמד חברתי וכלכלי. היא אינה חוסכת ומדלגת על אף אחד.
הקורונה נעמד מול כל העולם ואנו חייבים לתת לו תשובה נגדית ללא פשרות וללא התחשבות. זה הוא או אנחנו.
פה נמצא הכוח של האדם וגם את חולשתו. מאוד תלוי אך הוא למד להתמודד עם הקשיים בחייו.
ההיסטוריה האישית שלו שוב היא הגורם והמפתח להצלחותיו או לכישלונותיו ברגעים הקשיים בחייו.

נאמר שמול מצבים קשים ביותר האדם הוא חסר אונים כי הוא אינו מסוגל לפתח אלטרנטיבות לקשיים הנפשיים שהוא פיתח במשך כל חייו כמובן בדרגות שונות של קושי.
אמרנו דרגות שונות של קושי: כמו חרדות הקשורות לעתידו עם מגוון פסימי של מחשבות ותשובות, מקשיי פסיכוסומאטיים (תלונות של תסמינים גופניים) הימנעות ואי חזרה לתפקוד בעשייה, ירידה משמעותית במוטיבציה, חוסר חשק וחוסר סיפוק.
ישנם גם שינויים התנהגותיים (אימפולסיביות, חוסר סבלנות ופגיעות) שיש שינוי בדפוסי התנהגות של המתמודד.

החלק הבא במאמר ינסה לתת סוג של פתרון שהאדם אמור להתמודד במצב לחץ כל כך קשה שמאיים במישורים שונים בחייו, כמו מצבו הנפשי והפיזי על מצבו המשפחתי וכלכלי ועל מצבו החברתי שלו, שהאיום הסופי הוא מחלה ומוות.

למעשה בין יום ולילה הכל משתנה במציאות שלו, הוא לא היה מוכן ולא התכונן לשינוי כל כך קיצוני ומאיים.
למעשה האדם נמצא לבדו מול התמודדות הדורשת כמו שצוין קודם את גיוס של כל המשאבים הנפשיים הפיזים שלו.
נכתב שכל התמודדות היא אינדיבידואלית האדם במצב זה חייב לסמוך על עצמו להסתכל קדימה ולשאוף אך ורק לכבוש את המטרה שהוא לשרוד ולשמור על החיים שלו. ציינו קודם שכל אדם שונה מהשני באישיותו ובדרכי התמודדות שלו.
ולכן ההבדלים האישיותיים קובעים במידה ניכרת את האפשרות להתגבר על מצב הקשה זה ולהילחם על מנת לנצח. נאמר שכל התגברות על משבר מחזק את הבן אדם ופותח לפניו תכונות שהוא לא היה מודע בהם.

עוד נקודה שצריך לציין- במידה שלא מצליחים להתגבר על תחושות קשות של פחד חרדה ומזהים שינויים קיצוניים בדפוסי ההתנהגותי התפקודי והקוגניטיבי שלנו זה אומר שמדובר במצב נפשי הזקוק למעורבות טיפולית.

צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי

פותח ע״י GALEVY פיתוח אתרי אינטרנט