התמודדות במצב הקורונה

הפסיכולוגיה של האדם הוא המרכיב היסודי והדומיננטי של כול התהליכים השונים שהוא עובר ומתמודד בחיים. המצב שנוצר בארץ ובעולם כולו הוא מצב קיצוני לא מוכר מאיים שנכפה על כול אחד מאיתנו ,הגורם לנו תגובות שונות והתייחסויות שונות להתמודדות בהתאם לאישיותנו.

משבר הקורונה הוא הפתיע אותנו לא היינו מוכנים לכך לא נפשית ולא כלכלית כאילו כול כללי המשחק התבלבלו והשתנו באופן קיצוני. הכללים של אתמול אינם רלוונטיים היום ולכן זה נדרש מכול אחד ואחד חלוקה חדשה של קלפים. יש משחק חדש עם נוהלים וחוקים חדשים. אנו נצטרך ללמוד את המציאות חדשה על מנת להמשיך בשמירה האישית והפרטית המשפחתית והחברתית של השרשרת האנושית אך בלי ספק כללים חדשים. כללים משותפים לכלל העולם השומרים יותר את האנושות כולה.

כשקורה מצב קיצוני ובלתי צפוי האפשרות להצליח בהתמודדות תלויה באישיות שלנו.
מה הכוונה? אני מתכוון שההתמודדות היא בלבד אינדיבידואלית זה כאילו "כול אחד נלחם עם הכלים שלו שהמטרה היא לא להיפגע ולא להידבק על ידי הווירוס, התמודדות היא בלבד הישרדות האישית של האדם.

מאז שהוא נולד הבן אדם נמצא בהתמודדות תמידית עם הבלתי נודע ועם האיום להיפגע, הוא לומד דרכים והתנהגויות שיעזרו לו לעבור את המכשולים בחיים שלו.
כול מכשול כול מצב חדש ולא מוכר הוא הזדמנות שלנו ללמוד אך לעבור אותו וללמוד עוד קצת יותר על עצמנו על אישיותנו.
כול מכשול או קושי הוא לא על מנת לעצור אותנו או להכשיל אותנו ההפך הוא על מנת להכין אותנו למכשול הבא. הוא משפיע לטובה ולעיתים גם לרעה על אישיותנו. הוא אמור לחזק את המודעות שלא מרימים ידיים "בוא להיזכר בתינוק עם הצעדים הראשוניים על השטיח.. תסתכלו עליו ".

התמודדות שלנו בחיים מאוד מושפעת משלוש מרכיבים יסודיים באישיותנו : בטחון עצמי דמוי עצמי וערך עצמי. כול השנים מאז שהוא נולד בן אדם בוחן בודק ומעריך ולומד אך לעבור ממצב פחד-כשלון ולמצב של הצלחה.
מול מצב של קושי ואיום אישיותנו מגיבה בהתאם, או בצורה נורמטיבית זה אומר עם תופעות מתונות ומתאימות למצב כמו לחץ דאגה קושי וגם עצבנות ללא נסיגה משמעותית בתפקוד ובשגרה היום יומית או שהוא מתקשה או שאינו מצליח לתת תשובה רציונאלית לאירוע ונופל בתוך הפחדים והחרדות שלו שכן משפיעות רבות על המציאות המוכרת שלו.

בכול התמודדות חדשה אנחנו מביאים איתנו את הירושה של אתמול להיום ואת ההשלכות על המחר. אנחנו מביאים את ההצלחות ואת הכישלונות. אנחנו מביאים את הפחדים שלנו ואת התסכולים שלנו. הכול תלי כרגע באופי הנרכש של הבן אדם והזיכרונות של התמודדויות שלו בעבר. בכספת הנפשית הפרטית והאישית נאספו במשך כול השנים את התחושות שלוו אותנו בכול התמודדות שהייתה לנו, לטוב ולרע. כול זיכרון מלווה אותנו כי לעבור ממצב מוכר ולמצב חדש. בהרבה מקרים המעבר הוא בלתי צפוי ודורש מאיתנו גיוס מנטאלי על מנת להתמודד ולהצליח ביעד הנמצא מולנו.

בהסתכלות ובהתבוננות בעצמנו בכול מצב חדש עם דרגת קושי ואיום, אנחנו יכולים להעריך את היכולת ואת המסוגלות לעבור את המשוכה יחסית בקלות,להיכנס לסטרס או לפתח סימנים של קשיי הסתגלות על רקע חרדתי ולעיתים דיכאוני.
 

צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי

פותח ע״י GALEVY פיתוח אתרי אינטרנט