בידוד הגנה ואיום

לאור התפשטות נגיף הקורונה רוב האוכלוסייה נמצאת בבידוד ביתי. נשאלת השאלה בגלל תנאי המחיה החדשים האם הבידוד הוא אמצעי הגנה על חיינו ועל חיי האחר אבל גם הוא גורם לאיום על חיינו. האם כל אחד ואחד יש לו את היכולת הנפשית להתמודד עם ההגבלה הזו?

בהיסטוריה האנושית אנחנו עדים למקרים של מגפות שונות (מגפת הצרעת באירופה, המגפה השחורה באנגליה, וירוס סארס בסין והתפשטות האבולה באפריקה). בכל המגפות האלו היה שימוש לאוכלוסיות בבידוד מהסביבה על מנת לרסן את התפשטות של המגפה להפחית ולמנוע הדבקה של התושבים במחלות השונות.

בידוד הוא אמצעי זהירות שמיועד למנוע התפשטות זיהומים בין אנשים ולהקטין את הפצת המגפה.
ברמה רציונאלית כל אחד מודע ומבין את החשיבות והתרומה של הבידוד במאבק נגד התפשטות ורוס הקורונה. בנקודה הזו כולנו משתפים פעולה וערים מאוד לחשיבות ולצורך בדך אבל יש נקודה אחרת שצריכה התייחסות ומחשבה. האם כולנו יכולים באותה מידה להתגבר על ההיבטים הפסיכולוגים הקשורים ומשפיעים רבות על דרכי התמודדות שלנו סכמות ותבניות פסיכולוגיות.

בין האנשים יש הרבה מאוד הסכמות חברתיים והתנהגותיים. כולנו עוצרים ברמזור אדום, נוסעים על הכביש בעזרת חוקי תנועה, יש קודים מוסריים והתנהגותיים שאנו מכבדים ומקבלים את המרות שלהם, אנחנו גם מבינים שרוב כללי המשחקים החברתיים הם על מנת לשמור ולהגן עלינו וליצור תשתית משותפת לכל אדם אשר חיי באותה חברה.

רואים שיש כנראה הסכמה רחבה לגבי דרכים ואמצעים על מנת להתגונן מפני מגפת הקורונה אך השאלה שנשאלת היא האם תנאי בידוד נתפשים ומתקבלים נפשית באותה מידה אצל כולם?
האישיות היא שונה מאדם לאדם היא אינדיבידואלית ויש לה את היכולת לקלוט ולעבד את המצב ומה נדרש מכל אחד ויש לה את הגבולות משלה.
כל אישיות היא מאגר של היסטוריה אישית ופרטית. אפילו בתוך משפחה לא כל אחד מגיב ומתמודד באותה צורה, כל אחד לעצמו. במצב זה הדגש הסובייקטיבי של כל אחד מנצח את ההבנה האובייקטיבית ומשפיע על דרכי התמודדות שלנו, לפעמים להפתעתנו הרבה, לכאן או לכאן.

לכאן או לכאן תלוי במידת השליטה העצמית בגיוס משאבים נפשיים שיכולים לעזור לנו להסתגל למצב החדש "לא להישבר" לשמור על פרופורציה יציבה על מנת לעבור את המכשול המאיים והקשה שעומד לפנינו.
אנחנו יכולים לתאר שתי מצבים פסיכולוגים בהתמודדות במצב של בידוד. שניהם מושפעים מאישיותנו ומהיסטוריה האישית שלנו כמו שציינו קודם האישיות או הנפש הוא מאגר של כול מה שחווינו בחיים לטוב ולרע, הוא הדיסק הקשיח שלנו שבו הכול מתויק ומתועד זה הד.נ.א האישי של כול אחד.הוא מלווה אותנו בכול שנייה מחיינו. הוא נמצא בכול סיטואציה של חיינו בכול התמודדות.

ולכן אנו יכולים לסכם שהבידוד נתפש על ידי הכלל כאמצעי הגנה חיובי במטרה לרסן ולשמור על בריאותנו אך רואים שישנם הבדלי התמודדות ורמות שונות של קושי והסתגלות בגלל הבדלי אישיות.

צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי

פותח ע״י GALEVY פיתוח אתרי אינטרנט