ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על העיתוי לפנות לפסיכולוג בפרט ועל טיפול פסיכולוגי בכלל.

העיתוי לפנות לפסיכולוג

לפני כמה ימים הייתה כתבה על הנסיך הארי - לא רכילות ולא עיתונות צהובה, היה וידוי אמיץ ואחראי: הוא מספר שיום אחד הוא ראה את עצמו שוכב על הרצפה בתנוחה של עובר. אז הוא הבין שהוא צריך לפנות לטיפול פסיכולוגי.

בעקבות הכתבה ראיתי לנכון לכתוב מאמר על נושא של מה העיתוי לפנות לפסיכולוג. ההחלטה לפנות לפסיכולוג היא בדרך כלל לא צעד ספונטאני או אימפולסיבי. הרגע שהאדם מרים טלפון ומחייג לפסיכולוג הוא רגע דרמטי. הוא בדרך כלל בא אחרי הרבה התלבטויות והיסוסים. הוא בא בדרך כלל אחרי הרבה סיבובים עם עצמו, שיחות עם 

קרובי משפחה או חברים על מנת לקבל תמיכה ועידוד ולפעמים גם שם של מטפל.

כל אדם נפגש ונתקל בקשיים במשברים ובמצוקות ובהתלבטויות רבות אשר גורמים לו קושי בהתמודדות עם החיים, ומעוררים פחד תסכול כעס וכאב.

הייתי אומר שטיפול פסיכולוגי הוא תוסף לבריאות הנפשית. לעיתים לבד אנחנו לא מצליחים להתמודד עם בעיה מסוימת בגלל חוסר מודעות לסיבות או פחד בלהודות בהם ולכן בעזרת פסיכולוג אפשר להגיע לשורש האמת, לא לברוח ממנה, להיות מודע מהסיבה וללמוד לרכוש את הכלים שיתנו לנו כיוון אחר חדש וחיובי בחיים. "תמיד עם שתיים יותר קל במיוחד שהוא יהיה המראה שלי".

פונים לפסיכולוג בגלל מספר רב של סיבות או מצוקות: כשמרגישים שמשהו לא טוב, שמשהו תוקע אותנו, שהחיים לא זורמים, שהזוגיות לא פורחת, שהקשר עם הילדים לא יציב, שיש תחושה של פחד וחרדה, תחושה של ריקנות וגם של דיכאון ועוד.

לכן רואים רשימה ארוכה של מצבים פסיכולוגיים שלבד אנו לא מצליחים להתמודד איתם ולכן זקוקים (למרות שזה לא פשוט להודות בזה) לעזרה מקצועית.

ישנם שאלות או דילמות לגבי החיים עצמם. האם האדם מרוצה מהחיים שלו, האם הוא חי את החיים שלו, האם הוא מתקשה להתמודד עם מצבים מסוימים ביום יום שלו, למשל בנישואים שלו, בעבודה, או בקשר הבין אישי, בקשר שלו עם המין השני, קשר לקוי עם הילדים.

הטיפול הפסיכולוגי נעשה בליווי איש מקצוע שבעזרת הידע, האמפתיה, הניסיון, האנושיות והמעורבות שלו הוא ייתן דרך מחשבה חדשה ואחרת וכיוון לפתרונות לקשיים ומצוקות. הטיפול הפסיכולוגי נותן לך כלים חדשים על מנת לחשוב על עצמך מתוך העלאת המודעות העצמית שלך ובגילוי ביכולות החבויות שלך, ולעזור לך למצוא את הדרכים על מנת להגיע למיצוי האישי שלך.

הפניה לטיפול צריכה לבוא מעצמך מתוך רצון אמיתי שאתה זקוק לעזרה ולשינוי ולא רק בגלל שיש איזו בעיה. כמו שצוין הסיבות הן רבות ומגוונות: קשיים בין אישיים, מצוקה נפשית, התנהגות לא רצויה ומצבים רגשיים מתסכלים ללא פתרון.

ההמלצה שלי לגבי טיפול פסיכולוגי: לבוא עם החלטה פנימית אמיתית ועם מודעות שאתה זקוק לעזרה ומוכן לעשות שינוי על מנת לייצב את עצמך בחיים שלך.

העיתוי הוא כשהמצוקה הנפשית לא נעצרת וממשיכה לגרום לתסכול כעס וכאב, כשאתה לא מצליח להתמודד עם הקשיים האישיים והבין אישיים, כשאתה מאבד סיפוק ומוטיבציה ועוד... זה הזמן לפנות לייעוץ מקצועי בשלב ראשון על מנת לשקול את האופציה של טיפול פסיכולוגי.


צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp