ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מסביר בהרחבה מהוא טיפול פסיכולוגי , מתי כדאי לפנות וכיצד לבחור את המטפל שמתאים לך

טיפול פסיכולוגי

אנחנו רואים יותר ויותר פניה וצורך במעורבות מקצועית-טיפולית במה שנוגע להתמודדות של הפרט מול הדרישות של החברה מכוון שהחברה העכשווית הפכה להיות יותר ויותר תחרותית, תובענית והישגית, המנגנון ההישרדותי של הפרט לא תמיד עומד בדרישות ובציפיות ולכן זה גורם לחוזן איזון וקרע. כתוצאה מכך כל הפסיכופתולוגיה של הפרט : חרדות, דיכאון, תופעות פסיכוסומאטיות, משברים משפחתיים, ירידה בסמכות הורית, קושי בלשמור על יציבות כלכלית, רגשית ותפקודית. בשורה התחתונה – חוסר איזון קשה בין הרצוי למצוי. כל הקשיים בהתמודדות של הבן-אדם נחשפים ונפגשים בכורסא הטיפולית אצל הפסיכולוג.


למה בעצם לפנות לפסיכולוג לקבלת טיפול פסיכולוגי ?

כשבן-אדם מתקשה בלתת תשובות למצוקותיו ורואה הידרדרות בתפקודו הכללי או ספציפי לתחום כלשהו בחייו (זוגיות, עבודה, הורות, חברה) אז מתעוררת אצלו השאלה – למה?
כשהוא אינו יכול לתת הסברים רציונאליים למצבו, ומתקשה בלמצוא הסבר והבנה (כנראה בגלל חוסר מודעות), אז נשקלת האפשרות להיעזר בוגרם מקצועי-טיפולי על מנת שהוא יוכל לתת לו כלים חדשים להתמודדות עם הבעיה.

עד שהוא פונה לעזרה (טיפול זה בקשה לעזרה), לוקח לו לעיתים הרבה זמן לפני שהוא מרים את הטלפון וקובע פגישה. הפנייה שלו לקבלת עזרה היא לא מובנת מאליה. בדרך כלל זה מהמלצות של קרוב משפחה או חברים שהיו או עדיין נמצאים במהלך טיפול פסיכולוגי .

לפני "הצלצול הגורלי",טיפול פסיכולוגי יש פעילות מאחורי הקלעים על מנת לברר מי הפסיכולוג, מה הכיוון הטיפולי שלו, איך האישיות שלו ועוד...

לכן, בנימה אישית אני פונה אליך וממליץ בחום שבמידה ואתה מתהלך עם תחושות קשות, מציקות, טורדניות שמונעות ממך יציבות ושיגרת חיים נורמאלית, ושמחת החיים שאתה כל כך זקוק לה בכל פינה בחייך, פשוט תתקשר, נדבר על זה, נברר כמה דברים. זאת הכרות ראשונית שיכולה להשפיע עליך ולהחליט שלקבל עזרה זה לא חולשה – אלא ההפך, זה לקחת אחריות על החיים שלך ולהיכנס לתהליך של שינוי שיביא אותך לחוף המבטחים עם כוחות מחודשים מול המציאות הזרה שנחתה עליך ומצאה אותך חסר אונים, חרד ומבולבל.


איך בוחרים פסיכולוג מתאים ?

אילו אני הייתי פונה לעזרה ומתחיל טיפול פסיכולוגי , על מנת לקבל ראיה חיובית לקשיי ומצוקותיי, על מנת למצוא פתרונות בהתמודדות שלי, הייתי מחפש בן-אדם בעל תכונות אישיותיות שיאפשרו לי ליצור דיאלוג חיובי, פורה, יוצר. הייתי מחפש לא רק את בעל התואר, בעל התעודה. הייתי מחפש הבנה, הקשבה, אמפתיה, חוסר עמדה שיפוטית, רגש ורצון אמיתי ואנושי בלעזור. מתברר שהכימיה בין המטפל למטופל היא הגורם המשמעותי ביותר בהצלחת הטיפול. הייתי מחפש שילוב בין הבן-אדם ותכונותיו עם הבעל מקצוע בעל הניסיון.

זכותו של כל פונה לקבלת טיפול פסיכולוגי להתעדכן, לשאול כל שאלה אפשרית, לדעת על המטפל שלו, להרגיש בשיחת טלפון או בשיחת היכרות פנים אל פנים – את הכנות האמיתית, היכולת המקצועית שהיא יסוד של תשתית לקשר אמיתי בין מטופל למטפל.
הכלים הקליניים שהם ברשותו של פסיכולוג הם חלק מהאמצעים הטיפוליים על מנת ליצור אצל הפונה לעזרה לתחושה של אמון, ביטחון ותקווה.

הבן-אדם הוא לפני הפסיכולוג. הפסיכולוג הוא אמצעי קליני המאפשר את הדיאלוג שנפגע בין המטופל לעצמו. כל הצלחת טיפול פסיכולוגי היא בזכות הכימיה שחייבת להיווצר בין שתי הצדדים של הקשר הטיפולי. שתי הדמויות שאמורים לתקופת מה להיות באינטראקציה כול כך אינטימית חייבים להרגיש אחד את השני מספיק על מנת לבנות את הקשר המיוחד הזה שיאפשר לפונה לטיפול לכוון את עצמו ליעדים שהוא קבע לעצמו.


לסיום...

נא לא לחכות לרגע שאתם כבר לא יכולים לסבול את מצבכם. הסדקים הראשונים במציאות שלכם צריכים להיות האות האזהרה שאומר לכם שמעכשיו אתם לא יכולים לבדם לתת תשובה חיובית למצוקותיכם..זה הרגע שאתם חייבים לקחת אחריות ולהודות שאתם זקוקים וצריכים עזרה מקצועית. הפניה לעזרה ולקבלת טיפול פסיכולוגי (נא לא לפחד מהסטיגמה) תיתן לכם אור ותקווה לגבי החושך שאתם נמצאים בו.
צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי
הודעה ב-WhatsApp