ד"ר ג'ימס לוי , פסיכולוג קליני , מדבר על אי היציבות בגיל ההתבגרות בפרט ועל טיפול במתבגרים בכלל.

אי היציבות בגיל ההתבגרות

נאמר שאחד המאפיינים בגיל ההתבגרות הוא בעיית אי היציבות של המתבגר. אך יש מין הפרדה למעלה מן המצופה ביחס לזה.
בקריאת הדברים מתקבל הרושם כאילו נתון המתבגר במצב של מבוכה אמוציונאלית בלתי פוסקת. המתבגרים אלו הם האנשים בשלבי התפתחות.


אחרים עוסקים כרגיל בעבודות יום-יום אגב שקט רוח יחסי , אך ישנים סיבות להתעוררות רגשית בגיל זה כגון:  
  • הסביבה התרבותית של ימינו המביאה את המתבגר במבוכה משום שהוא מצד אחד הוא צריך להשעות את גילוי הדחפים הטבעיים במצב של ילדות; ומצד שני הוא יכול לקחת חלק בחיי המבוגרים.
  • הסתגלות לביקורת-כל שינוי שחל אצל המתבגר מלווה בביקורת וקבלת הביקורת מעוות במצבי רוח שונים.
  • אי וודאות לגבי העתיד-העובדה שהמתבגר "איננו מסודר" לעתיד,יוצר אצלו חוסר יציבות הגורמים למצבי רוח שונים ואי יציבות.
ועוד...המתבגר ככל אדם אחר כשהוא נתון בפני מכשולים שונים של אי הוודאות,ספיקות ודאגות וכו' גורמים להתרגשות וחוסר יציבות.אי יציבותו של המתבגר נעלמת כשאר חולפת גם אי הוודאות,התמורות
והפחד מפני הכישלונות והאני המקצועי, חברתי, מיני וחומרי מקבל את צורתו הקבועה. אם האני אינו בא לידי ביטוי בכוח נשארת אמוציונאליות (רגשיות) זו גם בבגרותו.
המתבגר נתון עתה עדין בדעתם של אחרים. הוא במצב של קורבן הנסיבות ועל דבר זה אין ביכולתנו להשתלט ולא על הסביבה שמשפיעה עליו את דעתם כגון: המשפחה ומשום כך הוא מגיב רק בצורה
רגשית,כשהוא נפגע על ידה וזה יוצר אצלו כעס שגורם לתסכול שגורם לתוקפנות..
ישנם אנשים שמציאת פתרון לבעיות לגביהם זה התעלמות מן הבעיה אך זה נקרא בריחה מן הבעיה וזה לא פותר ולא זר בכלום.בגיל זה ישנה מחלה שכיחה מאוד הנקראת "טירוף ההתבגרות"
וזה בא לידי ביטוי ע"י שתיקה מופרזת,בדידות,עקשנות וכו'.בליקוי התנהגותי זה,ישנה נטייה להחריף ככל שהילד ילך ויחלש .המתבגר שוקע בהם יותר מהר מאשר האפשרות לצאת מהם.
בדרך כלל זה קורה אצל ילדים שקיבלו את כל המבוקש  בילדות ולשלב הבגרות הם אינם בשלים וקשה להם להתמודד כגון:
הצער מן הניתוק  מהבית,ההתקרבות למין השני וכדומה.הם משליכים  מעליהם אחריות ע"י זה שהם מתעלמים ממנה.הם בורחים מקשיי המציאות אל תוך עולם של חלומות ומיסטיקה.
למתבגר קשה עם הקושי לראות את הבעיות העומדות לפניו;ישנם כאלו שאפילו מגיעים לגיל הבגרות; אנשים כאלה צריכים שידעו כיצד ללחום את מלחמותיהם ולהתייצב בפני קשיי החיים.
הבעיה הזאת נובעת גם מההורים. אם אחד מההורים יש לו את הבעיה הזאת או הייתה לו,זה גורם מכשול עבור המתבגר וקשה לעשות הרבה לתיקון.
צור קשר
לקביעת פגישה או התייעצות אתם מוזמנים למלא את הטופס שלפניכם או התקשרו


האתר מכיל מידע כללי ואיננו מהווה תחליף או מתיימר להחליף טיפול פסיכולוגי אישי מקצועי. בעת הצורך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי

פותח ע״י GALEVY פיתוח אתרי אינטרנט